(Cynara scolimus)

Artičoka je dvogodišnja biljka koja raste na području mediterana. Raste u visinu 1,5 do 2 metra na vrlo snažnoj stabljici sa koje se pružaju veliki bodljikavi listovi dugi 15 do 70 cm. Na vrhu biljke nalaze se bodljikave cvjetne glavice do 10 cm u promjeru. Beru se prije cvatnje i poznata su kulinarska delicija. Artičoka cvate tijekom ljeta i u jesen cvjetovima plavoljubičaste ili crvenoljubičaste boje. U terapijske se svrhe koriste niži listovi biljke koji su i veći, a beru se u prvoj godini nakon cvatnje. Cvijet koji se koristi u kulinarstvu nema terapijsko djelovanje.

Aktivne tvari i njihovo farmakološko djelovanje

Listovi artičoke sadrže aktivne tvari vrlo osjetljive na sušenje ili zagrijavanje biljke. Stoga su cjelovite otopine artičoke dobivene od svježeg lista daleko djelotvornije od pripravaka koji se dobivaju sušenjem (čajevi, tabletirani pripravci). Proizvodnim postupkom sačuvane su apsolutno sve farmakološki aktivne komponente. Tu ubrajamo derivate kavene kiseline, fenolne kiseline i njene estere, heterozide apigenola, seskviterpenske gorke komponente poput cinaropikrina, flavonide (glikozidi luteolina: cinarozid i skolimozid) i spoj cinarin koji se sušenjem gotovo u potpunosti inaktivira. Stoga su najbolji pripravci artičoke oni dobiveni od svježih listova poput integralnih otopina (SIPF).

Artičoka potiče pojačano stvaranje i izlučivanje žuči čime olakšava probavu namirnica bogatih masnoćama. Žuč je osnovna tvar za preradu masnoća u probavnom sustavu. Nepravilno razgrađene masnoće dovode do probavnih smetnji poput flatulencije (neugodnog prevrtanja hrane u crijevima), nadutosti i proljeva.

Dokazano je i da smanjuje razinu povišenog kolesterola i triglicerida u krvi i to pojačanom razgradnjom kolesterola putem jetre i izbacivanjem viška kolesterola putem probavnog sustava. Ova dva procesa predstavljaju prirodni mehanizam smanjenja povišenog kolesterola iz organizma za razliku od nekih lijekova (statini) koji blokiraju njegovu sintezu.

articoka web3

Jetra predstavlja tvornicu u kojoj se probavljuju sve hranjive tvari koje unesemo u organizam. Ona također neutralizira toksine poput alkohola i uklanja štetne tvari koje se nalaze u gotovo svim namirnicama (umjetne boje, konzervansi, zaslađivači i pojačivači okusa, pesticidi, alkohol i dr.) Poticanjem rada jetre i pojačanim lučenjem žuči, pripravci lista artičoke olakšavaju uklanjanje štetnih tvari nagomilanih u jetri. Taj postupak olakšava jetri da kvalitetnije obavlja sve ostale funkcije (probava hranjivih tvari i sinteza bjelančevina važnih za imunološki sustav i zgrušavanje krvi, regulacija razine šećera u organizmu i dr.).

Znanstveni dokazi djelotvornosti lista artičoke

Početkom prošlog stoljeća znanstvenici su utvrdili da jetra širi žučne vodove i potiče pojačano lučenje žuči kao i povoljno djelovanje na prokrvljenost i regeneraciju tkiva jetre. Nakon dvomjesečnog ispitivanja na životinjama, primjećen je i pad vrijednosti kolesterola kod štakora koji su dobivali ekstrakt od listova artičoke. Preventivnim uzimanjem utvrđeno je da ekstrakt štiti jetru od otrova.

U znanstvenoj studiji 500 ispitanika sa nespecifičnim probavnim poremećajima primalo je tijekom 6 tjedana dozu od 320 do 640 mg ekstrakta listova artičoke. Simptomi su se popravili u 71% slučajeva: nadutost je smanjena za 66%, bol u donjem trbuhu za 76% a mučnina za 82%, za razliku od kontrolne skupine koja je primala placebo. U skupini od 300 pacjenata sa povišenim masnoćama, trigliceridi su pali za 12% a ukupni kolesterol za 11,5%. Dobar kolesterol (HDL) je porastao za 2,3 %. Za sniženje masnoća u krvi odgovorni su derivati kavene kiseline i flavonidi.

articoka web1Indikacije i način primjene

Sa znanstvenog stajališta, indikacije za primjenu pripravaka lista artičoke su slijedeće: otežana probava, žgaravica, osjećaj “kruljenja” u crijevima, nadutost, bolovi u trbuhu, poboljšavanje rada jetre, poticanje lučenja žuči i povišeni kolesterol.
Katkad se može razmisliti i o primjeni artičoke kod slijedećih stanja: mučnina, poticanje obnavljanja jetrenih stanica kod ciroze i drugih vrsta oštećenja, kod zatvora i općenito probavnih smetnji, kod gihta, problema s reumom, kroničnog umora, migrene i zatrovanosti organizma lijekovima ili drugim tvarima.
Kod nekih od navedenih tegoba pripravci lista artičoke se mogu kombinirati sa integralnim otopinama drugih ljekovitih biljki.

Napisao: Valter Ajman, dr.med. fitoaromaterapeut