(Buthyrospermum parkii)

Porijeklo, opis i način dobivanja

Shea maslac (Karite) dobiva se iz sjemenki Shea stabla (Buthyrospermum parkii) koje raste u Africi. Na sobnoj temperaturi je krut, blijedo žućkaste boje. U većini slučajeva karite maslac dolazi na tržište rafiniran, dok ga rijetki proizvode u njegovom najkvalitetnijem obliku – nerafiniranog. Karite maslac je jestiv i može se koristiti u kulinarstvu. Industrijski se koristi u proizvodnji čokolade.

Dobiva se termičkom obradom sjemenki pri nižim temperaturama, dok se nekad dobivao kuhanjem. Prvi korak u dobivanju je otvaranje ljuske orašastog ploda koji skriva pulpu. Slijedi prženje pulpe nakon koje se tiještenjem dobiva masna smjesa koja predstavlja nerafinirani ili “djevičanski” shea maslac. Industrijski se može vršiti ekstrakcija hekasnom što za posljedicu ima dobivanje rafiniranog shea maslaca.

shea-maslac-podrucje-rasta

Područja rasta Shea stabla u zapadnoj i središnjoj Africi

 

shea-maslac

Sastav

Shea maslac ima vrlo složen sastav. Radi se o kompleksnim masnoćama koje nisu saponibilne (od shea maslana ne teško izrađuje sapune). U sastavu se nalaze stearinska, oleinska i linolna kiselina kao i druge masnoće poput karisterola, lupeola i estera cimetne kiseline. Na sobnoj temperaturi shea maslac je krutina koja se otapa već u dodiru s kožom. Vrlo brzo prodire kroz kožu ne ostavljajući intenzivan masni trag.

Svojstva i primjena

I danas se u tradicionalnoj primjeni u Afričkim zemljama karite maslac koristi kao masnoća u kulinarstvu te kao sredstvo za njegu kože. U industrijskoj kozmetici, karite maslac se koristi kao sastavni dio emulzija i sredstava za hidrataciju kože i njegu kose. Danas na tržištu rijetko nalazimo sirovi nerafinirani shea maslac, dok su daleko češće prisutni rafinirani i visoko rafinirani shea maslaci koji se koriste u proizvodnji klasične kozmetike. Sirovi nerafinirani shea maslac dobiva se običnom tradicionalnom vodenom ekstrakcijom i sadrži gotovo sve aktivne tvari koje se nalaze i u plodu biljke. Najviše su zastupljeni vitamini A i E. Ovih spojeva gotovo da i nema u rafiniranim oblicima shea maslaca.

Karite maslac koristi se kao podloga u izradi medicinskih i prirodnih krema. Neki autori tvrde da ima protuupalna svojstva. Literatura navodi da se shea maslacem (čistim ili u sastavu pripravaka) mogu tretirati slijedeća stanja: ogrebotine, ožiljci, svrbež, ekcemi, suha koža i usne i slična stanja. Radi protuupalnih svojstava koristi se u liječenju bolesti poput neurodermitisa, seboreje i psorijaze. Esteri cimetne kiseline odgovorni su za zaštitu kože od UV-B spektra sunčevog zračenja. Zaštitni faktor prisutan je samo u nerafiniranim oblicima shea maslaca i može dostići maksimalnu razinu SPF 6.

shea-maslac2