(Argania spinosa)

Biljno ulje argana vrlo je cijenjeno u kozmetičkoj industriji i aromaterapiji. Vrhunskog je učinka na stanje kože i kose, uz uvjet da zadovoljava kriterije aromaterapeutske kvalitete. Iz tog razloga došlo je i do velike komercijalčne ekspanzije, s napomenom da nisu sva ulja na tržištu vrhunske kvalitete, stoga treba obratiti pozornost na uvjete koje pojedini proizvodi zadovoljavaju. Na tržištu se pojavljuje pod svojim nazivom „Argan“ ili kao „Markonasko ulje za kosu“.

Drvo argan raste na području Maroka, dugovječno je i voli sušno, gotovo pustinjsko područje. Možeživjeti i do 150 godina. Arganovi oršačići se nakon branja razbijaju i melju od čega nastaje smeđa pasta iz koje se gnječenjem dobiva ulje. Za 1 litu ulja potrebno je 100 kg oraščića. Ulje se koristi i u kulinarstvu, tada se oraščići prethodno prže, dok se za dobivanje kozmetičkog ulja prerađuju sirovi.

Ulje argana regenerira hidrolipidni sloj kože (samu površinu kože) te služi kao prehrana kožnim stanicama. Ulje je bogato oleinskom i linolnom masnom kiselinom, sadrži i vitamin E pa je vrlo stabilno i ne kvari se.

Ulje argan ima protuupalno djelovanje pa se primjenjuje kod upalnih stanja kože (dermatitisi raznih uzroka, ekcemi, alergijska stanja, psorijaza, seboreja) te kod oštećene kože (ogrebotine, opekotine, gruba i suha koža). Rijetko se primjenjuje čisto, najbolje ga je razrijediti u koncentraciji od 30 do 50%.

U pripravcima prirodne kozmetike argan se dodaje se kod suhe, zrele i oštećene kože te radi anti-age djelovanja (uklanja štetne slobodne radikale). Rezultati djelovanja su omekšavanje kože i vraćanje elastičnosti. Kod primjene ulja argana na koži vlasišta, rezultati su vrlo jasno vidljivi – kvalitetna sjajna kosa koja ne puca na vrhovima, ne lomi se i postaje „živahna“. Važno je utrljavati ulje (u kombinaciji sa drugim biljnim i eteričnim uljima) u vlasište u vidu pakunga, pola sata prije pranja kose. Pomaže i kod problema prhuti.

argan

 

Napisao:

Valter Ajman, dr.med. fitoaromaterapeut

Izvor:

  1. D. Baudoux: Les cahiers pratiques d’aromatherapie selon l’ecole Francaise
  2. S. Marković: Fitoaromaterapija
  3. J. E. Intl – Florihana