KAKO  POSTATI  FITOAROMATERAPEUT

Od školske godine 2020 / 2021 polaznici verificiranog programa fitoaromaterapije mogu pratiti nastavu na tri načina:

  1. Klasični način nastave u školskim klupama – kao do sada
  2. Kombinirani način nastave: dio teoretskog dijela nastave nastave može se pratiti u školskim klupama dok se dio može pratiti online slušanjem predavanja uživo; praktični dio nastave  mora se odraditi u školi
  3. Online nastava: cijeli teoretski dio nastave prati se online, dok se praktični dio nastave odrađuje u školi u točno utvrđenim terminima

Polaznici koji odaberu online nastavu, imati će mogućnost pregleda snimke predavanja određeni broj dana nakon predavanja (točan broj dana dostupnosti snimke biti će utvrđen do početka školske godine).

Za sve detalje o online i kombiniranom načinu izvođenja nastave slobodno se javite u Učilište Profokus na telefon 01 / 4856 386 ili putem e-maila info@profokus.hr

 

Kako postati fitoaromaterapeut – od 2009. godine u Hrvatskoj postoji program usavršavanje za zvanje fitoaromateterapeuta verificiran od strane Ministarstva znanosti i sporta sa stejcanjem zvanja fitoaromaterapeut.

Program edukacije provodi se u Zagrebu i Rijeci, a od 2014 godine i u Splitu.

Edukacija traje godinu dana (kroz dva semestra) a održava se vikendima (subota i nedjelja). Raspored predavanja dobije se na prvom predavanju. Edukacija se sastoji od teoretskog i praktičnog dijela, završnog rada i završnog ispita.

U prvom dijelu savladavaju se teoretska znanja neophodna za razumijevanje i uspješno savladavanje praktičnog dijela. Uče se osnove anatomije i fiziologije, polaznici se upoznaju sa građom i funkcijom ljudskog tijela. Potom slijedi izučavanje botanike i fitokemije. U tom dijelu uče se osnove građe biljaka i biljnih organa, ljekovitost i sadržaj aktivnih tvari kao i eterična ulja i njihov kemijski sastav i djelovanje na organizam.

Potom slijedi praktični dio fitoaromaterapije gdje polaznici stječu teoretska i praktična znanja o primjeni ljekovitog bilja i eteričnih ulja u terapeutske svrhe. U praktičnom dijelu uči se izrada različitih oblika primjene ljekovitog bilja i eteričnih ulja: uljne mješavine, gelovi, izrada kapsula i oleokapsula, izrada čepića i vagitorija, načini primjene sušenog i svježeg ljekovitog bilja uz niz receptura za preventivne i terapeutske potrebe.

Zasebna cjelina je područje prirodne kozmetike gdje polaznici savladavaju izradu kozmetičkih pripravaka: krema, mlijeka, pilinga, maski i blata, losiona, balzama, gelova za tuširanje, šampona, sapuna, pasti za zube i drugih pripravaka.

 

Neke od nastavnih cjelina koje uključuju veliki broj praktičnih nastavnih sati:

  1. Fitoaromaterapija u tegobama mišićno koštanog sustava:
  • osteoartritis, reumatoidni artritis, giht i drugi problemi ovog sustava; praktična izrada uljnih otopina i gelova
  1. Fitoaromaterapija u tegobama živčanog sustava i osjetila:
  • Depresija, nesanica, multipla skleroza i drugi problemi ovog sustava; praktična izrada kapsula i inhalacijskih pripravaka i kapi za nos
  1. Fitoaromaterapija u problemima imunološkog sustava:
  • Alergijske reakcije, autoimuni procesi i drugi problemi ovog sustava; praktična izrada oleokapsula
  1. Fitoaromaterapija u tegobama krvožilnog sustava:
  • Hipertenzija, ateroskleroza, venske tegobe i drugi problemi ovog sustava; praktična izrada uljnih otopina i gelova
  1. Fitoaromaterapija u tegobama probavnog sustava:
  • Gingivitis, parodontoza, tonzilitis, gastritis, čir na želucu, hepatitisi različitih uzroka, inzulin neovisni dijabetes, povišeni kolesterol, metabolički sindrom i drugi problemi ovog sustava; praktična izrada kapsula s eteričnim uljima sa praškastim ekscipijensom
  1. Fitoaromaterapija u tegobama urogenitalnog sustava:
  • Cistitisi različitih etiologija, benigna hiperplazija prostate, infekcije spolnog sustava (HPV, HSV, gljivične infekcije) i drugi problemi ovog sustava; praktična izrada vagitorija i supozitorija
  1. Fitoaromaterapija kod kožnih tegoba:
  • Gljivične infekcije kože i noktiju, bolesti lojnih žlijezda, psorijaza, atopijski dermatitis i drugi problemi ovog sustava; praktična izrada emulzijskih sustava
  1. Fitoaromaterapija u tegobama dišnog sustava:
  • Sinusitis, astma, kronična opstruktivna bolest pluća i drugi problemi ovog sustava; praktična izrada melata i sirupa
  1. Fitoaromaterpija u tegobama endokrinog sustava:
  • Hipertireoza, hipotireoza, dismenoreja, menopauzalne tegobe i drugi problemi ovog sustava
  1. Prirodna kozmetika:
  • Praktična izrada kupki s biljnim iscrpinama, pilinzi (u kućnoj izradi i profesionalni pilinzi), maske i blata, tonici i ulja za njegu (jednostavni i složeni tonici za lice, individualna ulja za lice i ulja po tipovima kože); eumlzijski sustavi (lanolinska krema, kreme sa raznim vrstama emulgatora, tekuće emulzije (mlijeka za tijelo); gelovi; šamponi i gelovi za tuširanje sa prirodnim tenzidima; izrada pasta za zube; izrada balzama i melema (za usne, kožu tijela i lice) i drugi pripravci.

Glavni mentor: Valter Ajman, dr.med, fitoaromaterapeut

Vanjski predavači iz područja anatomije i fiziologije, osnova botanike i fitokemije i praktične nastave.

Ukupno trajanje edukacije je 185 nastavnih sati. Po položenom završnom ispitu svaki polaznik dobiva Uvjerenje i diplomu i stječe zvanje “fitoaromaterapeut”. Svi polaznici koji uspješno završe edukacije dobivaju diplomu, uvjerenje i zvanje.

 

Za prijavu i upis potrebno je nazvati Učilište Profokus na telefon 01 / 4856 386.

Napomena o proizvodnji i stavljanju na tržište fitoaromaterapeutskih i kozmetičkih pripravaka:

Profesionalna izrada fitoaromaterapeutskih pripravaka rezervirana je za farmaceutske tvrtke i ljekarne. Navedene se može osobno proizvoditi samo za vlastite potrebe. Za proizvodnju namijenjenu daljnjoj prodaji, potrebno je imati registriranu tvrtku za bavljenje farmaceutskom djelatnošću ili ljekarnu. U farmaceutskoj djelatnosti svaki od navedenih proizvoda mora biti adekvatno registriran, dok se u ljekarni mogu proizvoditi kao magistralni pripravci prema propisanom receptu.
Od gore navedenog izuzeta je izrada kozmetike koja se može proizvoditi u poslovnom subjektu registriranom za proizvodnju kozmetike, nakon što su zadovoljeni minimalni tehnički uvjeti za proizvodnju. Svaki kozmetički pripravak također mora biti registriran ukoliko je namijenjen za daljnju prodaju.
Dobivena diploma i uvjerenje ne znače da vi temeljem toga nešto možete proizvoditi. Za bilo kakvu proizvodnju koja za cilj ima stavljanje gotovog proizvoda na tržište, morate zadovoljiti uvjete koje propisuje država.