Tijekom vrelih ljetnih mjeseci jedno od najčešćih pitanja je kako zaštititi kozmetički proizvod od kvarenja. Visoke temperature snažno potiču kvarenje kozmetike koju ste sami proizveli. Proizvodi koje ste kupili u trgovini sigurno su dobro zaštićeni, budući da moraju proći stroge procedure i testove prije stavljanja na tržište. Brojni od njih sadrže i cijeli niz sintetskih konzervansa. Kozmetički se proizvodi obavezno moraju zaštititi. Ukoliko su nezaštićeni, unutar 24 do 48 sati nastupa razmnožavanje mikroorganizama koji prodiru u proizvod, što i ne mora u početku biti vidljivo poput promjene boje, mirisa ili konzistencije. Nanošenje takvog proizvoda na kožu lica može dovesti do teških infekcija, a ukoliko takav proizvod završi u oku, posljedice mogu biti dramatične.

 

Kada govorimo o zaštiti kozmetičkih proizvoda, prva asocijacija je uvijek konzervans. On ima jako važnu ulogu u zaštiti od kvarenja. Međutim, zaštita kozmetičkog proizvoda započinje već prilikom slaganja formulacije – pisanja recepta za izradu proizvoda. Odabirom sastojaka koji će biti dio budućeg kozmetičkog pripravka uvelike možemo smanjiti stupanj kvarljivosti. Poznato je da su neka biljna ulja stabilnija od kvarenja (oksidacije) poput badema i jojobe, dok su ulja poput noćurka, boražine, lana i suncokreta sklonija oksidaciji i nastanku užeglosti. Dodavanjem vodenog dijela proizvoda, posebice hidrolata,  značajno povisujemo stupanj kvarenja kozmetike. U ovom slučaju se ne radi o oksidaciji, već dolazi do kvarenja uslijed razmnožavanja mikroorganizama (bakterija, gljivica i plijesni) kojima je za razvoj neophodna voda. Vrlo važan faktor u procjeni stupnja kvarljivosti kozmetičkog proizvoda je „aktivnost vode“, svaki mikroorganizam zahtijeva minimalni stupanj aktivnosti vode u proizvodu da bi se mogao razmnožavati.

 

Sljedeći korak u zaštiti kozmetičkog proizvoda je sam proizvodni proces. Primjena dobre proizvođačke prakse (GMP – Good Manufacturing Practise) u proizvodnji obavezna je za svakog proizvođača kozmetike koji plasira svoje proizvode na tržište Europske unije. Ona je jedan od osnovnih stupova kozmetičke regulative u Europskoj uniji i osigurava da konačni proizvod bude stabilan i siguran za krajnjeg kupca – potrošača. Primjena GMP principa u praksi kompleksan je proces i o tome ćemo opširno govoriti na edukaciji za formulatore organske kozmetike koji je u pripremi, kao i o načinu izračuna gore spomenute „aktivnosti vode“. Kada proizvodite kozmetiku kod kuće, pažnju treba usmjeriti na čistoću radne površine, čistoću laboratorijskog posuđa i opreme s kojom radite, nošenju osobne zaštite poput maske i rukavica (time štitite i sebe i proizvod) i čistoći ambalaže. Čistoću opreme, posuđa i ambalaže možete postići sterilizacijom (ukoliko je staklena) zagrijavanjem u pećnici ili prokuhavanjem. Ukoliko imate plastičnu ambalažu, dovoljno je prebrisati je s alkoholom prije korištenja. Naravno, preduvjet za kvalitetan proizvod je da su vam sirovine s kojima radite ispravne, to znači da ih uvijek dobro zatvorite i skladištite na mjestu bez sunca, umjerene temperature.

 

Kada konačno proizvedete kozmetički proizvod, potrebno ga je i zaštititi antioksidansima i konzervansima dozvoljenim u organskoj kozmetici. Antioksidansi poput vitamina E ili CO2 ekstrakta ružmarina štite biljna ulja u vašem proizvodu od oksidacije ili užeglosti. Oni su ključna sastavnica kod bezvodnih pripravaka poput ulja za njegu kože, balzama i bezvodnih krema. Konzervansi su neophodni da bi spriječili razvoj i razmnožavanje mikroorganizama u kozmetičkom proizvodu. Oni to čine na dva osnovna načina: sprječavaju razmnožavanje mikroorganizama (većina konzervansa) ili ubijaju mikroorganizme u kozmetičkom proizvodu. Preduvjet za primjenu bilo koje vrste konzervansa je određivanje stupnja kiselosti (pH) vašeg kozmetičkog proizvoda. Za to je potrebno malo vještine i adekvatna oprema (pH mjerni papirići ili pH metar). Konzervansi su vrlo osjetljivi na neadekvatan pH proizvoda i u tom slučaju neće djelovati i štititi proizvod od mikroba. Odabir adekvatnog konzervansa delikatan je zadatak, ne postoji „univerzalni konzervans“ koji se može primijeniti kod svih kozmetičkih proizvoda. Tako će za tonike biti jedna vrsta konzervansa, za emulzijske sustave cijela druga grupa konzervansa, za bezvodne kreme treća vrsta konzervansa, za maske i SPA proizvode sasvim druga vrsta konzervansa. Stjecanje vještina u odabiru adekvatnog konzervansa vrlo je važno i ovome području ćemo posvetiti cijeli jedan dio budućeg programa za edukaciju formulatora organske kozmetike. Cilj je da napravite kvalitetan i stabilan proizvod koji će biti siguran za vas same, vaše kupce ili za kupce onih kojima vi budete bili formulator organskog kozmetičkog proizvoda.

 

Ambalaža za pakiranje kozmetičkog proizvoda može značajno utjecati na njegovu kvarljivost. Pod pretpostavkom da je ambalaža prethodno bila dezinficirana ili sterilizirana, odabir vrste ambalaže vrlo je bitan. Klasična ambalaža s poklopcem omogućuje dolazak velike količine kisika do kozmetičkog proizvoda što može potaknuti oksidaciju biljnih ulja. Prilikom uzimanja proizvoda prstima, uvijek u proizvod direktno unosimo i mikroorganizme (bakterije i plijesni) s naših prstiju. Odabirom ambalaže gdje će proizvod biti zaštićen od naših prstiju („airless ambalaža“) značajno smanjujemo stupanj kvarljivosti kozmetičkog proizvoda. Primjenu kozmetičkih proizvoda iz klasičnih kutijica i lončića najbolje je izvesti malim špatulama, a ne prstima.

 

I konačno, mnogo ljudi zazire od konzervansa jer ne znaju koliko su oni bitni u kozmetičkom proizvodu. Budite ponosni što Vaš kozmetički proizvod ima konzervans čime je dobro zaštićen kako bi bio siguran za primjenu na koži i čuvao zdravlje krajnjeg korisnika.

 

Napisao:

Valter Ajman, dr.med.

Fitoaromaterapeut, formulator organske kozmetike