Pojam aromaterapija nastao je radi prisustva ugodnih mirisa koji nam pružaju eterična ulja. Mirisi mogu biti cvjetni, citrusni, drvenasti, zemljani … Neki više vole jedne mirise, neki više vole druge mirise, a to nam pruža čari predivnog individualnog iskustva biranja eteričnih ulja. De gustibus non est disputandum ili O ukusima se ne raspravlja – odabir eteričnih ulja pravo je mjesto za primjenu ove stare latinske izreke.

Eterična ulja imaju znanstveno potvrđeno djelovanje na ljudsku psihu, kao i dokazani terapeutski učinak na organske sustave u našem organizmu.

Radi pozitivnog psihičkog i mentalnog djelovanja važno je da kozmetički proizvodi imaju ugodan miris. On može djelovati umirujuće (ljekovita lavanda, slatka naranča, ylang ylang), stimulativno (paprena ili klasasta menta, klinčić, ružmarin) ili antiseptički učinak uz subjektivni  osjećaj čistoće (čajevac u kombinaciji s limunom, kadulja). Ponekad ćemo kod određenih bolesti i poremećaja morati posegnuti i za uljima koja nemaju baš ugodan miris, no to najčešće ne predstavlja problem budući da nam je cilj pomoći u olakšavanju tegoba.

Kod primjene eteričnih ulja u kozmetici potreban je poseban oprez. Eterična su ulja klasificirana u kategoriji opasnih kemikalija. To znači da s njima treba oprezno rukovati, a samim time i oprezno ih primjenjivati. Ukoliko se ne primjenjuju na adekvatan način i u adekvatnim dozama, eterična ulja mogu dovesti do oštećenja organa – kože, dišnog sustava, probavnog sustava … Da bi bili sigurni da je vaše ulje adekvatne kakvoće, osim analiza i druge dokumentacije koju stvara proizvođač za svako eterično ulje, provjerite i je li dobavljač u Hrvatskoj registrirao Sigurnosno-tehničke listove (STL, engl. MSDS) za svako eterično ulje pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo – Službi za toksikologiju. Vrlo je važno da je dobavljač završio edukaciju o rukovanju opasnim kemikalijama.

Kako ih primjenjujemo u kozmetičkim proizvodima? To ovisi o nizu faktora – o sastavu eteričnog ulja, namjeni kozmetičkog proizvoda (ovisno o tome ostavlja li se na koži ili se ispire), namjeni za kožu lica i ruku ili za kožu tijela.

Regulativa primjene eteričnih ulja u kozmetičkim proizvodima u Europskoj uniji vrlo je precizna. Oslanja se na IFRA smjernice (International Fragrance Association) koje vrlo jasno postavljaju granice pojedinih alergena i iritansa u krajnjem proizvodu, a te sastavnice sadrže gotovo sva eterična ulja.

Kao primjer navest ćemo alkohol geraniol. Nalazi se u većim koncentracijama u eteričnim uljima poput citronele, geranija, palmarose… Preporučena maksimalna koncentracija iznosi 2,8% za kozmetičke proizvode koji se primjenjuju na koži lica i ruku te maksimalno 5,3% za kozmetičke proizvode koji se nanose na kožu tijela. Alkohol geraniol nalazi se u velikom broju kozmetičkih proizvoda na tržištu radi svog ugodnog mirisa. Gotovo uvijek pronaći ćete ga na deklaracijama. Budući da je ovaj alkohol sklon oksidiranju prilikom izloženosti zraku, kozmetički proizvod u svom sastavu mora obavezno imati antioksidans poput vitamina E ili CO2 ekstrakta ružmarina. U kozmetičkim se proizvodima nalaze i drugi poznati alergeni koji imaju ugodan miris (limonen, citral, linalol, citronelol). Oni moraju biti prikazani na deklaracijama kozmetičkog proizvoda ukoliko im vrijednost prelazi >0,001 % za proizvode koji se ostavljaju na koži (kreme, mlijeka, serumi) ili >0,01 % za proizvode koji se ispiru s kože (šamponi za kosu, gelovi za tuširanje).

Kada se primjenjuju cjelovita eterična ulja, njihove dozvoljene koncentracije u kozmetičkim proizvodima značajno variraju, ovisno o sastavu.

Prikaz nekoliko primjera maksimalnih dermalnih limita za eterična ulja i apsolute:

Apsolut jasmina                                               < 0,02% za proizvode koji se ostavljaju na koži

Eterično ulje usplođa grejpa                       < 4% za proizvode koji se ostavljaju na koži

Eterično ulje matičnjaka (melisa)             < 0,63% za proizvode za kožu tijela

Eterično ulje elemi                                         < 0,05% za proizvode koji se ostavljaju na koži

Eterično ulje geranija                                    < 0,5% za kozmetičke proizvode za kožu lica

Eterično ulje ylang ylang                              < 0,4 % za kozmetičke proizvode za kožu lica

 

Prikaz nekoliko primjera maksimalnih dermalnih limita za pojedinačne alergene / iritanse:

Benzil alkohol                                                   1,4% za kožu lica i ruku; 2,7% za kožu tijela

Cinamil alkohol                                                0,4 % za sve kozmetičke proizvode

Citral                                                                    0,3% za kožu lica i ruku; 0,6% za kožu tijela

Geraniol                                                             2,8% za kožu lica i ruku; 5,3% za kožu tijela

Citronelol                                                           7,0% za kožu lica i ruku; 13,3% za kožu tijela

 

Vodeći se gore navedenim smjernicama, potrebno je napraviti vrlo precizan izračun sastava eteričnih ulja u proizvodima koji se primjenjuju na koži.  Na primjer, kada je u recepturi za proizvod koji se ostavlja na koži lica (krema, serum), eterično ulje ylang ylanga u koncentraciji od 0,5% ili više, možete zaključiti da receptura nije ispravna. Konačni proizvod s ovom koncentracijom mogao bi štetno djelovati na kožu i sigurno neće proći postupak analize i registracije budući da je maksimalna dozvoljena koncentracija ovog eteričnog ulja <0,4%.

Da se ne bi dešavale pogreške u proizvodnji koje mogu dovesti do iritacija kože, infekcija i cijelog niza drugih kožnih poremećaja i problema, važna je kvalitetna edukacija. Za sve one koji žele naučiti profesionalno proizvoditi organsku kozmetiku i steći zvanje formulatora, u pripremi je verificirani program za formulatore organske kozmetike.

Osim sadržaja eteričnih ulja, volio bih skrenuti pozornost i na konzervanse. Veliki broj recepata na internetu izrađen je bez konzervansa. Konzervansi koji su dozvoljeni u prirodnoj kozmetici nisu štetni za kožu lica i tijela. Tijekom ljeta, kada su temperature 30°C i više, vaš kozmetički proizvod postaje pravi rasadnik bakterija unutar 24 do 48 sati od trenutka kada ste ga pripremili. Konzervansi su tu da nas zaštite od infekcija kože i očiju prilikom primjene. Zapamtite, vitamin E i CO2 ekstrakt ružmarina NISU konzervansi. O konzervansima će biti više riječi u slijedećem članku.

 

Napisao:

Valter Ajman, dr.med.

Fitoaromaterapeut, formulator organske kozmetike