Povišeni krvni tlak nazivaju još i tihim ubojicom. Već i lagano povišene vrijednosti tijekom niza godina oštećuju krvožilni sustav, što dovodi do ozbiljnih oštećenja koja za posljedicu mogu imati bolesti poput moždanog ili srčanog udara..

 

Djelovanje povišenog tlaka na organizam

Povišeni krvni tlak (hipertenzija) ozbiljan je poremećaj koji može nastati u bilo kojoj životnoj dobi, a ima cijeli niz uzroka koji do njega mogu dovesti. Normalne su vrijednosti 120/80 milimetara živonog stupca (16/10,7 kPa), što često varira tijekom dana, ovisno o prehrani, stresu fizičkoj aktivnosti i drugim čimbenicima. Sistolični tlak, ili kako ga još nazivaju gornji tlak, predstavlja pritisak krvi na stijenku krvnih žila u trenutku kada srce potisne krv iz svojih šupljina u krvotok. Dijastolički tlak, ili donji (još ga zovu i srčani), predstavlja pritisak u krvožilnom sustavu u trenutku kada je srce opušteno, prije nego će u svoje šupljine primiti novu krv koju treba istisnuti. Dugotrajno djelovanje povišenog tlaka dovodi do nepovratnih promjena u građi stijenki krvnih žila. U početku stijenka zadeblja, a nakon određenog vremena postane rigidna i krhka i lako može puknuti. Tada nastaju incidenti poput moždanog udara,  srčanog infarkta ili puknuća krvne žile u bilo kojem organu, što dovodi do ozbiljne narušenosti njegove funkcije. Ukoliko je povišeni tlak udružen sa povišenim masnoćama u krvi, povišenom tjelesnom težinom i prisustvom plaka na krvnim žila, pušenjem i učestalom konzumacijom alkohola, posljedice mogu biti fatalne.

 

Osnovni principi liječenja

visoki tlakPrvi korak u liječenju ovog problema je regulacija prehrane i načina života. Sol je neophodna za normalno funkcioniranje organizma. Međutim, unošenje veće količine soli dovodi do osjećaja žeđi, što zahtijeva unošenje povećane količine tekućine u organizam. Sol zadržava vodu i time povisuje tlak u krvožilnom sustavu. Stoga se terapija uvijek započinje smanjenjem unosa soli u organizam. Tijekom prvih dana nakon regulacije unosa, iz organizma se prirodnim putem izbaci veća količina tekućine te se blago povišeni tlak može u potpunosti vratiti u normalne vrijednosti. Redovita fizička aktivnost, barem pola do jedan sat dnevno, pojačava cirkulaciju, što dovodi do boljeg rada krvožilnog sustava koji se onda lakše nosi sa povišenim tlakom. Ukoliko tlak nije jako povišen, regulacija soli u prehrani i fizička aktivnost dovoljne su za njegovu regulaciju.

Slijedeći korak je primjena diuretika, lijekova koji djeluju na bubrege i pojačavaju mokrenje. Time se iz organizma izbacuje dodatna količina tekućine. Ukoliko ove mjere ne pomognu, slijedi niz lijekova vazodilatatora koji za posljedicu imaju širenje krvnih žila, čime se dodatno smanjuje pritisak u žilama. Kada se ovi lijekovi ne kombiniraju sa gore navedenim dijetetskim mjerama i fizičkom aktivnošću, najčešće ih je potrebno uzimati tijekom cijelog života.

 

Pomoć iz prirode

Prirodni pristup liječenju povišenog tlaka uvijek započinje regulacijom prehrane i fizičke aktivnosti. Bitno je  napomenuti da mnoge namirnice sadrže skrivenu sol poput suhomesnatih proizvoda i mesnih prerađevina, slanih sireva, krekera, čipsa itd. Fizičku aktivnost treba povećavati postupno, savjetuje se od pola do jedan sat dnevno aerobnog vježbanja (hodanje, trčanje, planinarenje, vježbe na orbitreku ili sobnom biciklu). Uz to bi bilo dobro regulirati i tjelesnu težinu.

Univerzalni prirodni lijek za spuštanje krvnog tlaka je glog, i to njegov cvijet i listovi oko cvijeta. Koristi se u obliku SIPF-a, tinkture ili suhog standardiziranog ekstrakta spravljenog u kapsulama. Glog djeluje na simpatikus čime smanjuje napetost i tonus krvnih žila, te direktno na srce. On uravnotežuje srčanu akciju i uklanja simptome poput pojačanog osjećaja lupanja ili preskakanja srca. Uz to se koriste i pripravci ljekovitog bilja poput lista koprive i preslice dobivenih SIPF metodom. Ove biljke imaju diuretsko djelovanje, potiču stvaranje mokraće čime se uklanja višak vode iz organizma. Smanjena količina tekućine za posljedicu ima smanjenje tlaka u krvnim žilama. Ukoliko se uzimaju lijekovi za regulaciju rada srca, svakako se treba konzultirati s liječnikom ili školovanim fitoaromaterapeutom prije primjene navedenog ljekovitog bilja.

Ovisno o uzroku, visoki tlak može nastati i kod stresnih stanja, a tada djelujemo eteričnim uljima mažurana, i mandarine. Najbolje je koristiti kombinaciju gore navedenih mjera i pripravaka.

Jednom kada je stavljen pod kontrolu, on više ne predstavlja opasnost za zdravlje, ukoliko se pridržavate preporučenih mjera i pravilno uzimate propisane pripravke te redovito kontrolirate vrijednosti tlaka.

 

 

Napisao: Valter Ajman, dr.med., fitoaromaterapeut

 

Izvor:

  1. Max Wichtl: Herbal Drugs and Phytopharmaceuticals
  2. Simon Mills i Kerry Bone: The Essential Guide to Herbal Safety
  3. Francis Brinker: Herb Contraindications and Drug Interactions
  4. Stribor Marković: Fitoaromaterapija